تعویض دریچه آئورت

تعویض دریچه آئورت

تعویض دریچه آئورت

آئورت بزرگ ترین سرخرگ بدن میباشد كه خون را از بطن چپ قلب دریافت نموده و به اعضا و اندام‌های گوناگون بدن می‌رساند. در مسیر خروج خون از آئورت، دریچه آئورت وجود دارد كه هنگام انبساط بطن چپ قلب، این دریچه بسته شده و در نتیجه مانع از برگشت خون از آئورت به قلب خواهد شد میشود.

دلایل خرابی دریچه ی آئورت

بیماری‌های دریچه‌ای از جمله بیماری‌هایی هستند كه سبب به تخریب دریچه‌های قلبی و در نتیجه ایجاد اختلال در عملكرد آنها خواهند شد. به طور كلی بیماری‌های دریچه‌ای یا منجر به تنگ ‌شدن دریچه و در نتیجه ایجاد ممانعت از جریان طبیعی خون خواهند شد یا این كه سبب گشاد شدن دریچه و برگشت خون به قلب می‌شوند. مشکل در عملكرد دریچه‌های قلب می‌تواند زمینه ژنتیكی داشته باشد تنگى آئورت در جوانان به احتمال زیاد یک مشکل مادرزادى است (دریچه آئورت دو لتی). بروز تنگی قابل‌ توجه آئورت در اشخاص مبتلا به دریچه آئورت دو لتی مادرزادی زودتر رخ می‌دهد. با وجودی که میزان بقا در بیماران بی‌علامت نرمال است اما پس از ظهور علایم به طور چشمگیری کاهش می‌یابد. از دیگر عوامل این بیماری دچار شدن به تب رماتیسمی، افزایش ناگهانی فشار خون، ابتلا به گلودردهای استرپتوكی، گرفتگی عروق یا نقایص مادرزادی قلبی ایجاد شود.

علائم گرفتگی دریچه ی آئورت

بیماری‌های دریچه‌ای قلب بدون نشانه میباشند، اما بیشتر موارد با علائمی از قبیل احساس ضعف و خستگی، تنگی نفس، درد قفسه سینه، بی ‌نظمی در ضربان قلب، افزایش یا كاهش فشار خون یا ایجاد صداهای غیرطبیعی در قلب فرد بیمار خواهند بود.

تعویض دریچه ی آئورت

درمان داروئی موثری برای تنگی آئورت وجود ندارد کنترل عوامل خطر ( مثل بیماران کرونری قلب) سبب کاهش پیشرفت آن می شود. تعویض دریچه آ‌ئورت تنها درمان موثر برای تنگی آئورت شدید است. ترمیم دریچه آئورت توصیه نمی شود. میزان متوسط مرگ و میر حوالی عمل جراحی حدود ۴% و خطر اختلال کارکرد دریچه مصنوعی با درمان مناسب نزدیک به %۱ در سال است مصرف داروی ضد انعقادی وارفارین ضروری است.
برای جراحی تعویض دریچه قلب باید عمل جراحی باز قلب انجام شود. طی عمل جراحی تعویض دریچه قلب به صورت موقت، قلب را متوقف و از ماشین قلب-ریه استفاده می کنند. پس از عمل جراحی تعویض دریچه قلب بیمار ۷ تا ۱۴ روز در بیمارستان بستری می شود.

بعد از جراحی تعویض دریچه قلب

شاید پس جراحی تعویض دریچه قلب ، بهبود دریچه فرد ماه ‌ها زمان ببرد، چون تا استخوان جناغ دوباره جوش بخورد و قلب فرد خودش را تطبیق دهد، ماه‌ها زمان لازم است. پزشک انجام فعالیت جسمانی را به شما توصیه خواهد کرد و شاید یک برنامه بازتوانی قلبی را برای شما پیشنهاد کند. شاید بعد از ۱ تا ۴ ماه از جراحی تعویض دریچه قلب بتوانید به سرکارتان برگردید زمان برگشتن به کار به نیازهای جسمانی شغل شما وابسته است اگر دریچه مکانیکی داشته باشید، شاید لازم باشد که از داروهای ضد انعقاد مثل وارفارین استفاده نمایید.
بعضی از اشخاص که دارای دریچه‌های مکانیکی می باشند، شاید گاهی یک صدای کلیک مانند را در سینه خودشان بشنوند. این صدای کلیک مانند، صدای کار کردن دریچه جدید بعد از جراحی تعویض دریچه قلب است. این صدا کاملا طبیعی می باشد و حتی استدلال می‌شود که مبنی بر درست کارکردن دریچه است.